Współczesny bohater

25 December 2022

Nie wiem czy to zauważyliście, ale coraz więcej filmów i seriali fabularnych, a nawet filmów dokumentalnych powstaje na podstawie prawdziwych wydarzeń, z udziałem wszelkiej maści przestępców, którzy stają się ich głównymi bohaterami. To zazwyczaj ekscytujące, wręcz niewiarygodne historie żywo opisywane przez najśmielszych złodziei i bandytów. Historie te przedstawione są w taki sposób, że niemal każdy widz, także ja - czterdziestolatek, podczas seansu marzy o tym, by być taki jak oni, a co dopiero dzieciaki, które wchodzą w dorosłość i chcą coś osiągnąć.

Z jednej strony to pełne emocji i ekscytacji historie, a z drugiej strony pełne przestępstw wydarzenia, które przedstawione są jako wzór godny do naśladowania. Najznamienitsi przestępcy, jedni sieją strach i grozę, drudzy okradają cudzą własność, a łączy ich to, że długo żyli ponad stan i w bezkarności.

Poszukiwanie bohaterów wśród przestępców stało się już normą i tak naprawdę można to porównać do dzisiejszych czasów. Kiedyś, by wystąpić w telewizji, trzeba było mieć jakiś talent czy umiejętności, a dziś wystarczy zrobić z siebie debila w Internecie, by filmiki stały się ich hitem. Kiedyś trzeba było coś osiągnąć, by napisali o Tobie książkę czy nagrali film. Dziś jeśli nie masz talentu i umiejętności, możesz stać się seryjnym mordercą czy przebiegłym złodziejem. Najpierw ludzie nazwą cię przestępcą, później odsiadując karę będziesz dla nich kryminalistą, a na końcu - kto wie, może staniesz się bohaterem książek lub filmów i być może będziesz wzorem godnym do naśladowania.